Galeria

Jak przeglądać obrazki w galerii? To łatwe. Pełna instrukcja na dole tej strony.

MX Linux – wygląd systemu

MX Linux może wyglądać tak jak chcesz – jak tylko sobie zażyczysz i wymyślisz. Dowolnie i bez ograniczeń możesz zmieniać nie tylko jego wygląd, ale i różne funkcjonalności – jeśli tylko wiesz jak to zrobić. Ale taką wiedzę można łatwo zdobyć i wszystkiego można się szybko nauczyć. Po to też między innymi powstała ta strona, aby informować i edukować – oraz pokazywać jak coś zrobić. Poniżej przykłady wyglądu MX Linuksa w zależności od środowiska graficznego i różnych ustawień – czytaj opisy, aby poznać szczegóły.

Instalator MX Linux

Instalator pozwala w łatwy i szybki sposób zainstalować system MX Linux na komputerze – także początkującym użytkownikom. W lewej części okna pojawiają się informacje Pomocy opisujące dostępne opcje. Instalacja krok po kroku opisana jest też w Podręczniku użytkownika MX Linux, Rozdział 2.5 Proces instalacji (skrót do podręcznika znajdziesz również w lewym górnym rogu na pulpicie uruchomionego systemu MX Linux).

MX Narzędzia

MX Narzędzia to zestaw aplikacji i programów, który szczególnie wyróżnia i odróżnia dystrybucję MX Linux od innych dystrybucji. Narzędzia te ułatwiają i upraszczają pracę z systemem – zarówno początkującym jak i zaawansowanym użytkownikom. Pozwalają na łatwą konfigurację i dostosowanie wielu elementów wyglądu i działania. Część aplikacji o podobnych funkcjach można być może znaleźć w innych dystrybucjach, ale wiele jest unikalnych i dostępnych wyłącznie w MX Linux i antiX.

antiX – wygląd systemu

antiX też może wyglądać tak jak chcesz – to w końcu Linux z ojca Debiana i jednocześnie brat MXa. antiX 19 posiada świetny wygląd domyślny, a korzysta z menedżera okien IceWM, dzięki czemu system pozostaje lekki i zużywa bardzo niewiele zasobów. Dostępne są także inne menedżery okien w tym Fluxbox i jwm. Zmiany motywów i wyglądu są łatwe – wystarczy wybrać je z menu. A poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby doinstalować inne środowiska graficzne – ja np. zwykle korzystam z Xfce, co można zobaczyć także na screenach poniżej.

Przeglądanie zdjęć i obrazków w galerii

Najedź kursorem na prawą lub lewą część obrazka i pojawią się strzałki – kliknij w strzałkę i przejdziesz do następnego/poprzedniego obrazka. Możesz też kliknąć w środek obrazka (w znak trójkąta czyli Play) – uruchomisz pokaz slajdów z 4-sekundowym wyświetlaniem każdego obrazka. W dolnej części obrazka wyświetlają się małe, żółte kółka – w nie także możesz klikać.

Klikając w bocznych sektorach obrazka (w rogach) uruchomisz miniprzeglądarkę zdjęć/obrazków. Możesz klikać na strzałki albo używać strzałek na klawiaturze – w lewo i w prawo. Tu także dostępny jest pokaz slajdów, a po kliknięciu ikony z literą “i” wyświetli się pełna informacja o obrazku. Istnieje też możliwość przeglądania w trybie pełnego ekranu. Klawisz “Esc” (Escape) wyłącza pełny ekran i miniprzeglądarkę.