LBRY – coś więcej, niż tylko alternatywa dla YouTube.

Co to jest LBRY? To innowacyjna platforma do publikowania treści w Internecie. Oparta na oprogramowaniu open-source, zdecentralizowana i z każdym kolejnym dniem 2020 roku coraz szybciej się rozwija.

Informacje o LBRY na tej stronie

  1. LBRY czyli przyszłość zaczyna się dzisiaj
  2. Jak działa LBRY i o co w tym chodzi?
  3. Jak zainstalować LBRY na komputerze?
  4. Jak zainstalować LBRY na telefonie (urządzeniu z Androidem)?
  5. Jak korzystać z LBRY w przeglądarce internetowej?
  6. Jak umieścić film wideo z LBRY na stronie internetowej?
  7. Moje wrażenia z użytkowania LBRY w przeglądarce, w aplikacji na telefonie i na komputerze
  8. Zarabianie na LBRY – kryptowaluta LBC
  9. Aktualności i nowości ze świata LBRY – Wyzwanie Luty 2020
  10. Linki związane z treścią tego artykułu

LBRY czyli przyszłość zaczyna się dzisiaj

Pamiętam ten moment wiele lat temu, gdy jechałem w pociągu i w gazecie przeczytałem, że istnieje coś takiego jak wyszukiwarka Google. To była nowość i moje pierwsze zetknięcie się z tą nazwą. Mamy 2020 i dzisiaj większość ludzi na świecie wie, czym jest Google.

Mam intuicyjne przeczucie (i obym się nie mylił), że tak jak kiedyś było z Google (było mało znane, a teraz mało kto nie zna Google), w jakiejś części może stać się w najbliższym czasie z platformą LBRY.

Jeśli mam rację to może i Wy za kilka lat wspomnicie – pierwszy raz o LBRY słyszałem/czytałem na polskiej stronie o MX Linux 😉

YouTube potrzebuje alternatywy, mówią o tym sami YouTuberzy. Usuwanie kont, cięcie zasięgów, blokowanie niektórych rzeczy itp.

Widać to szczególnie w ostatnich dniach i tygodniach, pojawiają się filmy wideo mniej lub bardziej znanych YouTuberów na ten temat.

Przykład na The Lunduke Show, link do filmu: https://open.lbry.com/@Lunduke:e/lbry-the-viable-youtube-alternative-in:4)

Albo tutaj powstał cały materiał na ten temat, link do filmu: https://open.lbry.com/@MH:5/Why-I-Quit-YouTube:d

Jak działa LBRY i o co w tym chodzi?

LBRY to platforma i jednocześnie protokół. Pozwala umieszczać w sieci pliki różnego typu. Przy okazji pozwala też na tym zarabiać – chociaż zarabianie można tu nazwać skutkiem ubocznym, chociaż bardzo pożądanym.

LINKI WARTE POLECENIA

Miałem opisywać tutaj, jak dokładnie działa LBRY od strony technicznej, ale znalazłem na stronie w linku poniżej całkiem zrozumiałe objaśnienie, więc nie będę się powtarzał. Kliknijcie i sobie poczytajcie: https://coininsider.pl/lbry-credits-airdrop-lbc/

A już całkiem profesjonalne, techniczne informacje na temat działania LBRY jako protokołu oraz co z tym można dalej zrobić, znajdziecie tutaj: https://lbry.tech/

Doskonały artykuł po polsku na temat technologii blockchain i tego jak funkcjonuje, znalazłem na stronie Szymon w Sieci, warto przeczytać tutaj: ABC Technologii Blockchain (Łańcucha Bloków)

Na tej samej stronie Szymon w Sieci jest też ciekawe zestawienie alternatywnych zdecentralizowanych platform, również zachęcam do sprawdzenia: https://szymonwsieci.pl/youtube-cenzura/

Na marginesie, LBRY ma fajny slogan w tytule swojej strony, w wolnym tłumaczeniu Przybyliśmy z przyszłości, aby pomóc wam ocalić Internet 😉

Przy okazji, LBRY wymawia się tak, jak po angielsku library czyli biblioteka. To właśnie taka wielka, ogólnie dostępna biblioteka z filmami wideo tworzonymi przez ludzi, plikami dźwiękowymi czyli np. utworami muzycznymi lub podcastami, dokumentami PDF i innymi tekstowymi. I nikt tych materiałów (poza właścicielem) po cichu w nocy nie usunie, bo z jakichś względów będą niepoprawne.

Widzowie mogą wspierać twórców treści nie tylko poprzez dawanie im napiwków (tips), ale też np. poprzez tymczasowe wsparcie kredytami LBC (które w każdej chwili można odebrać z powrotem), aby umożliwić ulubionemu twórcy znaleźć się wyżej na liście popularnych filmów/kanałów.

Jak zainstalować LBRY na komputerze?

Aplikację desktopową LBRY można zainstalować na kilka sposobów.

22 stycznia 2020 wydano aktualizację (Joule, wersja 0.39.0), a wraz z nią pojawił się także plik AppImage. 5 lutego 2020 pojawiła się kolejna aktualizacja aplikacji (Kelvin, wersja 0.41.0) wprowadzająca mnóstwo kolejnych usprawnień.

Natomiast plik AppImage to łatwy i prosty sposób uruchomienia LBRY w dowolnej dystrybucji Linuksa – wystarczy pobrać jeden plik, nadać mu prawa uruchamiania i uruchomić.

Link do strony pobierania LBRY dla Linuksa: https://lbry.com/linux

Ale zachęcam do skorzystania z tego linku: https://lbry.tv/$/invite/@mxlinuxpl:f – gdy zainstalujesz aplikację desktopową LBRY na komputerze (dla Linuksa, Windowsa lub MacOS) na dzień dobry powinieneś/powinnaś otrzymać dodatkowy prezent czyli jakąś kwotę w LBC – a ja taką samą.

Nie jestem pewny, czy ta akcja nie jest ograniczona w czasie (często są to akcje kilkudniowe), ale otrzymałem dziś email z zachętą, by promować LBRY w ten sposób – więc to robię 😉

Na filmie poniżej pokazuję jak wygląda w praktyce uruchamianie aplikacji LBRY z AppImage. Link do tego filmu na LBRY: https://lbry.tv/@Dude:7/lbry-joule-desktop-application:6

Poza plikiem AppImage na stronie pobierania LBRY dla Linuksa jest także dostępny plik .deb (który można zainstalować w MX Linux korzystając z Instalatora pakietów GDebi). Kolejną możliwością jest instalacja poprzez MX Instalator pakietów – na karcie Flatpaks także znajdziecie LBRY.

PORADA

W niektórych dystrybucjach może się okazać, że nowsza (zaktualizowana) wersja programu nie chce się uruchomić. Można wtedy spróbować specjalnie przygotowanych wersji (builds) uwzględniających pewne ustawienia tych dystrybucji.

Te wersje powinny zadziałać, link tutaj: https://build.lbry.io/app/build-9592_commit-0b1fddf/electron/

Aplikację desktopową LBRY dla Windows można pobrać tutaj: https://lbry.com/windows

Aplikację desktopową LBRY dla MacOS można pobrać tutaj: https://lbry.com/osx

Jak zainstalować LBRY na telefonie i innym urządzeniu z Androidem?

Opis tekstowy instalacji pojawi się tutaj wkrótce.

A na razie poniżej mój krótki poradnik wideo – instalacja i uruchamianie aplikacji mobilnej LBRY na urządzeniu z Androidem (dostępny także na stronie LBRY.tv pod tym linkiem: https://lbry.tv/@Dude/lbry-mobile-app-video-review

Jak korzystać z LBRY w przeglądarce internetowej?

Work in progress, czyli wkrótce tu napisze, samo się…

Jak umieścić film wideo z LBRY na stronie internetowej?

Dla mnie, jako tworzącego stronę mxlinux.pl, doskonałym rozwiązaniem jest możliwość umieszczania na stronie moich filmów bezpośrednio z LBRY.

Co ważne, a nawet bardzo ważne – te filmy są BEZ REKLAM. Nie ma wnerwiających przerywników w trakcie ich oglądania. Nic nie irytuje chyba tak bardzo, jak ciągłe i regularne przerwy w odbiorze filmu, szczególnie długiego. A tu reklam brak. Po prostu czysta treść, taka jaką dostarcza autor materiału.

Zrobiłem porównanie i wg mnie jakość tego samego pliku jest lepsza, gdy odtwarza się go z LBRY. Sami też możecie to sprawdzić. Widać różnicę szczególnie przy odtwarzaniu na pełnym ekranie.

Film z LBRY: mxlinux.pl/testing123

Film z YouTube: mxlinux.pl/testing456

PORADA

Najlepiej pobierać kod do zagnieżdżenia ze strony https://lbry.tv (lub bezpośrednio z aplikacji desktopowej LBRY). Pod każdym filmem czy inną treścią w LBRY.tv znajduje się link (przycisk) Udostępnij. Po kliknięciu w niego pojawi się okno z linkiem do danej treści oraz kod iframe do umieszczenia na stronie.

Drugi sposób to pobieranie kodu z https://spee.ch (rodzaj mirrora dla LBRY).

Poradnik wideo poniżej pochodzi z mojego drugiego kanału na LBRY o nazwie @Dude. Zamieszczam tam materiały w języku angielskim.

W poradniku przedstawiam łatwy sposób konwersji pliku wideo MKV na MP4 (który w tej chwili jest najbardziej kompatybilny z platformą LBRY). Przy okazji można zobaczyć jak wygląda dodawanie pliku do platformy LBRY w aplikacji desktopowej LBRY zainstalowanej na komputerze w systemie MX Linux.

Link do filmu na lbry.tv: https://lbry.tv/@Dude:7/lbry-tips-and-tricks-mp4-converter

Aby wyświetlić na stronie internetowej film z LBRY (https://lbry.tv), należy w treści strony umieścić kod iframe (który można skopiować, gdy pod danym filmem kliknie się na Udostępnij (Share)).

Można wprowadzić do niego ewentualne modyfikacje stylu czyli np. zmianę wielkości wyświetlania (szerokości i wysokości).

Przykład oryginalnego kodu z lbry.tv poniżej:

<iframe width="560" height="315" src="https://lbry.tv/$/embed/lbry-tips-and-tricks-mp4-converter/8ee12d71f178e4e5dd0506ba2174e733dc373ef5" allowfullscreen></iframe>

Zobacz, jak powyższy kod zachowuje się w działaniu na tej stronie testowej: http://mxlinux.pl/oryginalny-kod-iframe-lbry-tv/

Przykład kodu ze spee.ch bez wprowadzania dodatkowych zmian:

<iframe src="https://spee.ch/video-embed/@Dude:7/lbry-tips-and-tricks-mp4-converter" allowfullscreen="true" style="border:0"></iframe>

Zobacz, jak powyższy kod zachowuje się w działaniu na tej stronie testowej: http://mxlinux.pl/oryginalny-kod-iframe-speech

Pozostałe testy filmów z kanału @mxlinuxpl

Test filmu nr 1. Wyrównanie do środka i zmiana wielkości wyświetlania (po ustawieniu parametrów width=”800″ height=”450″)

Test nr 2.
Link do pobierania PDF – bezpośredni: https://spee.ch/@mxlinuxpl:f/mx-linux-polska-news-no-1.pdf

Test nr 3.
Link do LBRY z plikiem PDF: https://open.lbry.com/@mxlinuxpl:f/mx-linux-polska-news-no-1:2

Test nr 4.
Link do kanału MX Linux Polska (@mxlinuxpl) na LBRY: https://lbry.tv/@mxlinuxpl:f

Test nr 5.
Link do mojego drugiego kanału Linux and FOSS How-to (@Dude) na LBRY: https://lbry.tv/@Dude:7

Moje wrażenia z użytkowania LBRY w przeglądarce internetowej, w aplikacji desktopowej i na telefonie

Filmy na stronie internetowej (uruchamiane w przeglądarce) działają dobrze – zarówno na komputerze jak i na telefonie z Androidem w przeglądarce Firefox.

Jedyne co trzeba mieć na uwadze, to że plik MP4 z dźwiękiem zakodowanym kodekiem Vorbis nie odtwarza się poprawnie (nie słychać dźwięku) w przeglądarce Firefox i w aplikacji mobilnej LBRY na telefonie (przynajmniej u mnie). W przeglądarce Chromium, Chrome i w aplikacji LBRY na komputerze pliki wideo z kodekiem Vorbis odtwarzają się normalnie.

Takie pliki trzeba przekodować z wykorzystaniem kodeka AAC – to właśnie pokazuję w poradniku na jednym z filmów powyżej.

Zrobiłem także porównanie zużycia pamięci w komputerze w zależności od przeglądarki i źródła uruchomionego filmu. Przetestowałem 10 różnych przeglądarek w systemie MX Linux. Możecie zobaczyć to na stronie w tym linku: LBRY vs YouTube – porównanie w 10 przeglądarkach w systemie Linux albo od razu na filmie poniżej:

Także aplikacja LBRY na telefonie (na Androida) działa dobrze jeśli chodzi o oglądanie materiałów wideo (ostatnia aktualizacja aplikacji pojawiła się 7 stycznia 2020, więc świeża rzecz (w dniu, w którym piszę te słowa). Tutaj link do sklepu Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=io.lbry.browser&hl=en_US

Aplikacja desktopowa na komputerze działa świetnie – przynajmniej u mnie na MX Linuksie 😉 Nie wiem jak na innych Linuksach i Windowsie, ale w moim przypadku nie ma na co narzekać. Są do wyboru dwa motywy – jasny i ciemny. Ogólnie interfejs pod kątem funkcjonalności wg mnie całkiem dopracowany i wygodny. Skoro czuję przyjemność z jego używania, to znaczy, że jest ok.

Strona główna kanału @mxlinuxpl na LBRY w aplikacji desktopowej – ciemny motyw

Aplikację LBRY na komputer (Linux, Windows, MacOS) możesz pobrać z tego linku: https://lbry.com/ (te odnośniki są też na końcu tego artykułu, przeczytaj dokładnie opis, który tam przy nich zamieszczam).

Zarabianie na LBRY

Na co chcę zwrócić uwagę? Ano na to, że LBRY pozwala na dawanie tzw. napiwków (tips) twórcom treści czy to globalnie dla kanału jako wsparcie czy to dla poszczególnych materiałów/plików, gdy udostępnione są bezpłatnie.

Ale pozwala też twórcom udostępniać tę treść płatnie – czyli widz/użytkownik uzyskuje dostęp do materiałów płacąc LBC to jest kryptowalutą LBRY Credits.

Jak można to (będzie) wykorzystać? Przygotowując dobrą treść, np. poradnik w pliku PDF, kurs wideo on-line, podcast audio, tutorial, infografikę, szablon dla jakiegoś projektu lub cokolwiek, co jest wartościowe dla odbiorcy (użytkownika) – w dowolnej dziedzinie.

Można to udostępnić i ustalić swoją cenę – np. tzw. symboliczne 1 LBC (lub oczywiście więcej). Jeśli twórca będzie miał już wyrobioną markę, dzięki dostarczaniu wysokiej jakości treści, użytkownicy chętniej zapłacą taką, mniejszą lub większą kwotę.

Sam to widzę, mam ochotę komuś podziękować za dobry film czy materiał – wysyłam drobny kredyt. Jeśli miałbym pewność, że ktoś udostępnia coś wartościowego, także bym to ‘zakupił’.

LBRT.tv - film wideo w przeglądarce internetowej
Odtwarzanie filmu wideo z LBRT.tv w przeglądarce Firefox

1 LBC to może niewiele przy niskich zasięgach (i obecnej, jednak stale i szybko rosnącej, liczbie użytkowników), ale liczy się skala.

Jeżeli LBRY rozwinie się (ilość użytkowników świadomych jego istnienia wzrośnie), a kanał i treści staną się popularne – to mnożąc 1 przez dużą liczbę, wynik zrobi już lepsze wrażenie.

Tak zresztą na filmie powyżej można usłyszeć w Lunduke Show, że jego obecne przychody z LBRY są większe o 1,2 raza od tych z YouTube. Przy czym na YouTube ma 60K subskrybentów, a na LBRY na razie 6K.

Oczywiście są i pewne minusy/rzeczy do wzięcia pod rozwagę. Kryptowaluty mogą zmieniać swoją wartość w czasie – zarówno w górę, co dobre, ale i w dół, co gorsze.

Tak samo trzeba trochę więcej zachodu, aby zamienić je na bardziej popularne pieniądze typu dolary czy złoty polski. Ale to jest do zrobienia i da się zrobić. A pojawiły się informacje, że deweloperzy LBRY chcą wprowadzić funkcjonalność ułatwiającą zamianę LBC na ‘prawdziwe’ pieniądze bezpośrednio w samej aplikacji, jeszcze w tym roku czyli 2020. Czy to się uda, zobaczymy w kolejnych miesiącach.

Jak dla mnie LBRY jest na chwilę obecną jak dopiero co wychodzący z ziarna kiełek rośliny. Może się rozwinąć w naprawdę duże drzewo. Istnieje też ryzyko, że się nie uda, ale tak jest i z roślinami.

Najważniejsze, że ma potencjał. Czas pokaże, jak będzie.

Aktualności i nowości ze świata LBRY

Wyzwanie Luty 2020 – Down to F*&%@# February – #DTFLBRY & #DTFFEB

Jak można przeczytać w najnowszym wpisie na blogu (https://lbry.com/news/2002dtf), LBRY aktywnie przyciąga nowych użytkowników.

W lutym 2020 rzuciło wyzwanie całej społeczności, a dla zmotywowania do działania platforma przeznacza 5 milionów LBC (czyli ok. 500 000 złotych) do podziału dla wszystkich, jeśli uda się osiągnąć założone cele.

Podstawowy cel to 50 000 nowych użytkowników platformy w lutym 2020 oraz 500 000 subskrybcji (follows) obecnych kanałów przez obecnych i nowych użytkowników.

Na każdy tydzień lutego platforma LBRY wyznacza sobie dodatkowo mniejsze cele do osiągnięcia.

Najlepszy przykład na to, że LBRY to projekt doskonale planowany i zaplanowany, a jednocześnie skutecznie realizowany to podsumowanie działań platformy za rok 2019 i plan działania (roadmap) na rok 2020.

Tutaj link do podsumowań: https://lbry.com/news/lbry-in-2019-2020

Precyzyjnie, jasno i transparentnie. Warto się zapoznać, to najlepszy dowód na to, że rozwój LBRY to nie kwestia przypadku, a pracy, pasji i zaangażowania. Nie tylko twórców LBRY, ale i użytkowników czyli całej społeczności.

I taka mała promocyjna rozrywka ode mnie właśnie w związku z tym lutowym wyzwaniem 😉

Link do LBRY.tv: https://open.lbry.com/@Dude:7/LBRY-Volley:c

Różne linki związane z treścią tego artykułu

Strona LBRY z materiałami wideo i pozostałymi: https://lbry.tv/

Informacje o LBRY, w tym też pobieranie aplikacji/programu na komputer (Linux, Windows, MacOS): https://lbry.com/

(Link powyżej to rodzaj linku polecającego, jeśli z niego skorzystacie i pobierzecie aplikację dla LBRY i zainstalujecie (na Linuksa, Windowsa czy MacOS), otrzymacie na start jakiś prezent – pewnie jakieś LBC 😉 A ja otrzymam chyba, jeśli dobrze pamiętam 20 LBC czyli 2,40 zł 😉 będzie na piwo 😉 Maksymalnie mogę w ten sposób (czyli z nagrodą) polecić LBRY chyba 10 osobom. Zawsze to sposób na promocję serwisu.)

Aplikacja LBRY na telefony z Androidem: https://play.google.com/store/apps/details?id=io.lbry.browser&hl=en_US

Jak dynamicznie z każdym tygodniem rozwija się platforma LBRY można zobaczyć na tych na bieżąco aktualizowanych wykresach: https://lbry.social/lbrynomics/live-graphs/

Techniczne aspekty działania LBRY: https://lbry.tech

POST SCRIPTUM

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz rozważyć udzielenie wsparcia lub przekazanie napiwku któremuś z moich kanałów/materiałów na LBRY.

Kanał @mxlinux.pl – MX Linux Polska oraz kanał @Dude – Linux and FOSS How-to.

Takim samym, a nawet większym wsparciem będzie podzielenie się informacją o tym artykule i o istnieniu LBRY ze znajomymi w sieciach społecznościowych i w realnym świecie 😉 Dziękuję z wyprzedzeniem.

Sam możesz zainstalować i sprawdzić działanie aplikacji na telefonie i na komputerze. To łatwe i szybkie.

Życzę wielu nowych i ekscytujących możliwości związanych z platformą LBRY.

Fibogacci

Ostatnia aktualizacja tego artykułu: