O dystrybucji MX Linux

MX Linux to szybki, wydajny i bardzo stabilny system operacyjny wyposażony w niesamowicie przydatne narzędzia i wspierany przez wspaniałą społeczność.

Bez problemów działa na nowych, a także na starszych (starych) komputerach. Są dostępne dwie wersje: 64-bitowa i 32-bitowa.

MX Linux optymalnie i rozsądnie wykorzystuje zasoby komputera. Sam rozpoznaje różne urządzenia (drukarki, skanery, bezprzewodowe karty sieciowe WiFi itp.). Zazwyczaj wystarczy podpiąć je tylko do komputera i od razu można z nich korzystać.

Najnowsza wersja MX Linux 19.2 (aktualizacja) oficjalnie wydana 1.06.2020

MX Linux w wersji 19.2 jest już dostępny. Oparty na Debian Buster 10 (z najnowszymi aktualizacjami z wersji Debian Buster 10.4), z wieloma nowymi aktualizacjami dostępnych narzędzi i kolejnymi usprawnieniami. Działa tak samo dobrze na starych i nowych komputerach jak poprzednie wersje.

Link do bloga z informacją o wydaniu wersji 19.2 na oficjalnej stronie MX Linux:
https://mxlinux.org/blog/mx-19-2-now-available/

Warto zobaczyć!

Na polskim kanale na Youtube – Świat Linuksa, pojawiła się obszerna recenzja najnowszego wydania MX Linux 19.

Polecam gorąco przede wszystkim sam kanał, który promuje w swoich materiałach różne dystrybucje Linuksa i oprogramowanie open source. Autor wkłada w to dużo pracy i warto to docenić, szczególnie, że mało jest takich kanałów na polskim Youtube.

Recenzja dystrybucji MXLinux 19 XFCE4.14 STABLE (Baza Debian 10 BUSTER) żywy sprzęt (bare metal)

Moje uwagi do filmu powyżej: Instalator MX Linux JEST po polsku, tak jak i cały system.

MX Linux po polsku

7 kwietnia 2019 MX Linux otrzymał aktualizacje większości narzędzi, które do tej pory nie były jeszcze przetłumaczone na język polski. Te wszystkie najważniejsze narzędzia w systemie są teraz dostępne także w polskiej wersji językowej.

Dzięki nim korzystanie z komputera jest proste nawet dla nietechnicznych użytkowników. Spolszczony MX Linux to teraz świetna dystrybucja dla początkujących – łatwa w używaniu i konfiguracji.

Aby uruchomić MX Linux z Live USB (lub Live DVD) od razu po polsku, na ekranie startowym naciśnij klawisz F2 Language i wybierz język polski.

(jeżeli uruchamiasz Live USB w trybie UEFI na ekranie wybierz opcję “Customize Boot (text menus)”, naciśnij Enter, a na kolejnych ekranach wybierz język polski)

Czy trzeba go instalować?

Na początek nie trzeba nawet instalować MX Linuksa na dysku twardym komputera. Można bezpiecznie używać go w trybie Live (na żywo). Potrzebna jest tylko pamięć USB (pendrive) np. o pojemności 8 GB (a jeszcze lepiej 16 GB). Wiele osób na świecie używa go tak na co dzień – w tym i ja, na niektórych swoich komputerach.

Dzięki opcjom takim jak Remaster i Persistence umożliwiającym zapisywanie na stałe instalowanych programów, aktualizacji i danych na pendrivie – MX Linux to w pełni przenośny i funkcjonalny systemem, który zawsze można mieć przy sobie i uruchamiać na dowolnym komputerze. Co więcej, opcja pełnego szyfrowania systemu Live-USB na pendrivie dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.

W systemie Windows pobrany plik ISO z MX Linux możesz umieścić na pamięci USB korzystając z programu np. Rufus: https://rufus.ie/ lub Etcher: https://www.balena.io/etcher/

Czy instalacja MX Linux jest trudna?

Sam proces instalacji systemu na dysku twardym komputera jest prosty i szybki. Instalator czyli program do instalowania jest dobrze opisany – nie trzeba być informatykiem czy mieć wielkich doświadczeń z komputerami, aby sobie poradzić. Dodatkowo Podręcznik użytkownika MX Linux to dobre źródło wiedzy i pomocy.

Zobacz w Galerii, jak wyglądają kolejne ekrany Instalatora MX Linux.

Dla kogo jest MX Linux?

Narzędzia, programy i aplikacje są po polsku, więc swobodnie korzystają z nich osoby bez znajomości angielskiego.

Wszystko zostało zaprojektowane tak, aby komputer był łatwy w obsłudze nawet dla początkujących oraz dla osób, które do tej pory korzystały tylko z systemu Windows.

A użytkownicy średniozaawansowani i profesjonaliści docenią fakt, że można pracować stabilnie niezależnie od sytuacji. System nie wchodzi im w drogę. Wszystko działa tak, jak należy.

Co ważne, MX Linux działa na nowszych, ale i na starszych komputerach. Oto przykład starszego laptopa ASUS (procesor dwurdzeniowy i 4 GB RAM) z nowym dyskiem SSD – MX Linux uruchamia się w ok. 30 sekund, może nawet krócej (docelowym użytkownikiem tego laptopa jest typowy tzw. użytkownik nietechniczny, dlatego też system został dostosowany pod względem wyglądu, aby nie burzyć dotychczasowych nawyków 😉 )

Jak wygląda MX Linux – i jak może wyglądać?

Jak mówi stare przysłowie – nie należy oceniać dystrybucji (wyłącznie) po wyglądzie. Chociaż wygląd jest ważny.

MX Linux domyślnie korzysta ze środowiska graficznego Xfce w wersji 4.14. Xfce w MX Linux jest specjalnie dostosowane i dopracowane przez deweloperów. To środowisko nie zużywa dużo zasobów komputera, a jednocześnie jest bardzo funkcjonalne, estetyczne i elastyczne. Łatwo można je dostosować do własnych potrzeb i preferencji.

Oczywiście w każdej chwili w łatwy sposób można doinstalować inne środowiska graficzne jak np. Cinnamon, KDE czy Mate. Tak samo, jeśli chodzi o wygląd, można dostosowywać go dowolnie, zarówno w ramach Xfce jak i pozostałych środowisk. O tym jak to robić, pewnie wkrótce więcej informacji zamieszczę na tej stronie.

Linux pozwala na wszystko, nawet na taką zmianę wyglądu, jak ta poniżej (mała uwaga, to nie jest domyślny wygląd, to Xfce z motywem, domyśl się jakim) 😉

Więcej zdjęć i screenów MX Linuksa (tego jak wygląda) oraz antiXa, znajdziesz w Galerii.

A jeśli już teraz chciałbyś samodzielnie zmienić wygląd MX Linuksa na W10 (ot tak, dla kaprysu lub dla kogoś z rodziny lub znajomych, kto nie może żyć bez starych nawyków, a np. stary komputer tej osoby wypadałoby odmłodzić, przywrócić do życia i zapewnić mu stabilne i niezawodne działanie) – oto szybki poradnik. To łatwe i proste.


Życzę przyjemnego i owocnego korzystania z MX Linux i antiX
Fibogacci