Wyszukiwanie plików i katalogów w Linuksie – skutecznie

Szukajcie, a znajdziecie. Szukajcie dobrym programem, a nie będziecie się wnerwiać przy szukaniu. Wyszukiwanie plików w Linuksie jest łatwe – trzeba tylko wiedzieć jak szukać.

W MX Linux domyślną aplikacją do wyszukiwania plików jest Catfish. To solidny i sprawdzony program z wieloma opcjami. Dobrze, że jest dostępny od razu.

Ja natomiast na co dzień korzystam z programu FSearch. A ponieważ bardzo go lubię, bo jest szybki i niezawodny, zacznę od niego.

W tym tekście znajdziesz (nomen omen) jeszcze kilka innych opcji i możliwości odnajdywania tego czego szukasz w Linuksie – a przynajmniej jeśli chodzi o pliki i katalogi.

Sposoby na wyszukiwanie plików

  1. Wyszukiwarka plików FSearch
  2. Wyszukiwarka plików Catfish
  3. Wyszukiwarka plików Drill
  4. Wyszukiwanie plików w mc (Midnight Commander w terminalu)

Wyszukiwarka plików FSearch

Działa szybko i ma różne opcje. Chociaż program przedstawia się jako wersja 0.1beta to nie miałem z nim problemów. Napisałem, że działa szybko? Działa najszybciej – w porównaniu z innymi (moja subiektywna opinia).

FSearch – wyszukiwarka plików

Porada: aplikację FSearch znajdziesz i zainstalujesz w MX Instalator pakietów, karta Repozytorium MX Test (dla wersji MX Linux 18).

Po zainstalowaniu programu trzeba najpierw w menu wybrać Edycja > Preferencje (skrót Ctrl+P), następnie kartę Baza danych. W zakładce Dołącz, niebieski przycisk Dodaj pozwala dodać katalog, folder lub całą partycję. Czerwony przycisk Usuń usuwa zaznaczony element.

W zakładce Wyklucz można wskazać pliki, które będą pomijane (tzn. nie będą wyszukiwane).

Okno preferencji dla programu FSearch
Okno preferencji wyszukiwarki plików FSearch, karta Baza danych

Z tej listy wskazanych katalogów i miejsc program utworzy bazę danych. Na początku trochę to potrwa (nie tak znowu długo). Dzięki temu później wyszukiwanie będzie błyskawiczne.

Aby uaktualnić bazę danych, wybierz w menu Plik > Uaktualnij bazę danych (skrót Shift+Ctrl+R).

Kiedy baza jest już zaktualizowana w pasku wyszukiwania można wpisać nazwę pliku lub katalogu (skrót Ctrl+F pozwala rozpocząć wpisywanie).

Filtrowanie wyników wyszukiwania w FSearch
Pasek wyszukiwania oraz filtr z opcją wyboru

Po prawej dostępny jest filtr – można wybrać wyszukiwanie wszystkiego, albo tylko plików lub tylko katalogów. To przydatne, gdy szukamy np. tylko konkretnego pliku, a katalogi mają podobne nazwy.

W menu głównym programu po wybraniu Szukaj, znajdziesz następujące opcje: Szukaj w ścieżce (Ctrl+U), Uwzględniaj wielkość liter (Ctrl+I), Wyrażenia regularne (Ctrl+R).

Szukanie w ścieżce pozwala odnaleźć nie tylko pliki o danej nazwie, ale też takie, które znajdują się w danym katalogu lub folderze (o takiej nazwie). Uwzględnianie wielkości liter umożliwia bardziej precyzyjne poszukiwanie. Wyrażenia regularne to dodatkowe możliwości zawężenia i precyzowania szukania.

Porada: dobrą tabelę zawierającą metaznaki (używane w wyrażeniach regularnych) i przykłady ich zastosowania np. przy szukaniu plików, znajdziesz tutaj: https://kursjs.pl/kurs/regular.php#metaznaki

W wyszukiwarce FSearch pasek stanu bardzo się przydaje. Wyświetla najważniejsze informacje związane z szukaniem plików i katalogów, w tym aktualnie włączone opcje szukania.

Informacje o wyszukiwanych plikach i katalogach na pasku stanu w FSearch
Pasek stanu w FSearch z informacją o wynikach wyszukiwania

CASE – uwzględnianie wielkości liter
ŚCIEŻKA – szukanie w ścieżce
REGEX – wyrażenia regularne

Maksymalną liczbę wyświetlanych wyników można ustawić w oknie Preferencji, w karcie Szukaj. Ja ustawiłem sobie ją na 3000, domyślnie jest to chyba 1000. Tu też można zaznaczyć opcję Wyszukiwanie podczas pisania – wtedy wyniki będą pojawiać się i aktualizować natychmiastowo (bez potrzeby potwierdzania Enterem).

Różne ustawienia parametrów dla wyszukiwarki FSearch
Okno preferencji z kartą Szukaj w FSearch

Gdy już znajdziesz to, czego szukasz, masz do wyboru kilka działań. Wystarczy kliknąć na plik lub katalog (lub grupę zaznaczonych plików i katalogów) prawym przyciskiem myszki.

Różne dostępne funkcje i działania na pliku dostępne w FSearch
Menu kontekstowe po naciśnięciu prawego przycisku myszki

Plik wyszukany przez FSearch można od razu otworzyć domyślnym programem dla tego pliku w systemie lub wybrać inny program. Alternatywnie można otworzyć katalog w którym znajduje się dany plik lub dokument.

Także przydatne funkcje to od razu skopiowanie danego pliku (plików) lub też skopiowanie całej ścieżki (czyli adresu) pliku (plików). Przydaje się to np. do utworzenia listy lokalizacji plików na nośniku/dysku lub do wklejenia ścieżki w terminalu lub skrypcie.

Całkowite usunięcie pliku lub przeniesienie go do kosza też jest możliwe z poziomu tego programu.

Sortowanie plików w FSearch według nazwy i innych parametrów
Sortowanie wyników wyszukiwania wg kolumn

Kiedy plików jest dużo, przydaje się możliwość ich posortowania. Do wyboru jest sortowanie po nazwie, ścieżce, typie pliku, rozmiarze pliku oraz dacie modyfikacji.

Zachęcam do samodzielnego przetestowania i najlepiej porównania FSearch z innymi wyszukiwarkami plików. Program jest po polsku i naprawdę – uwielbiam go.

Wyszukiwarka plików Catfish

Catfish to domyślna wyszukiwarka plików w MX Linux i w Xfce. Dostępna jest w systemie od razu, tak więc masz ją zawsze i od razu pod ręką.

W odróżnieniu od FSearch, w wyszukiwarce plików Catfish nie tworzy się stałej listy katalogów/dysków w których ma odbywać się przeszukiwanie. Natomiast w lewym górnym rogu znajduje się przycisk wyboru katalogu/urządzenia, w którym chcesz wyszukać dany plik lub katalog.

Okno wyszukiwarki plików Catfish w Linuksie
Wyszukiwarka plików Catfish – wyświetlanie wyników na zwartej liście

Dużą zaletą Catfish jest też fakt, że jest zintegrowana z menedżerem plików Thunar. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na wybranym katalogu, w menu kontekstowym można wybrać opcję Znajdź tutaj pliki. Uruchomi się przeglądarka Catfish i po wpisaniu nazwy pliku rozpocznie się przeszukiwanie w tym katalogu.

Catfish także tworzy indeks wyszukiwania, dzięki któremu odnajdywanie plików powinno być szybsze. W prawym górnym rogu znajduje się ikona Ustawień, a w nich pozycja Odśwież indeks wyszukiwania…

W lewym panelu można dodatkowo włączyć filtry to znaczy jakie typy plików Catfish ma wyszukiwać. Do wyboru są dostępne takie opcje jak: Dokumenty, Katalogi, Obrazy, Muzyka, Filmy, Programy, Inne.

Bardzo przydatną opcją może być też wyszukiwanie pliku wg daty jego modyfikacji – czyli w wybranym zakresie np. od sierpnia 2015 do stycznia 2018 itp.

Tryb miniatur w wyszukiwarce plików Catfish
Wyniki wyszukiwania w programie Catfish – tryb miniatur

Catfish oferuje dwa tryby wyświetlania wyników: na zwartej liście i jako miniatury. Gdy korzystasz ze zwartej listy, możesz sortować wyniki wg nazwy pliku, rozmiaru, położenia i daty modyfikacji. W trybie miniatur przeglądanie informacji o plikach może być wygodniejsze, ponieważ informacje są podane bardziej kompaktowo. No i oczywiście pliki graficzne można od razu zobaczyć.

Trzeba też wspomnieć, że Catfish umożliwia także przeszukiwanie zawartości plików. Przykładowo jeśli chcesz znaleźć jakąś frazę czy słowo w plikach tekstowych (np. w notatkach czy skryptach), w Ustawieniach trzeba zaznaczyć opcję Przeszukaj zawartość plików.

Wyszukiwarka plików Drill

Wyszukiwarka nie korzysta z indeksowania, to znaczy nie tworzy bazy danych. Zamiast tego w pełni używa mocy procesora/procesorów i pamięci RAM. Wykorzystuje tzw. clever crawling czyli w wolnym tłumaczeniu ‘sprytne pełzanie’. Im lepszy/szybszy/mocniejszy komputer, tym lepsze efekty.

Na bieżąco przeszukuje pliki, korzysta z odpowiednich algorytmów optymalizujących wyszukiwanie, stosuje multiwątkowość (przynajmniej jeden wątek na jeden punkt montowania) oraz maksymalizuje użycie dostępnego RAMU przy szukaniu.

Zaprojektowana z myślą o użytkownikach desktopów, zwłaszcza Linuksowych – nie skanuje przykładowo plików systemowych. Używa też list priorytetów, czyli najpierw sprawdza ważne foldery.

Okno wyszukiwarki plików Drill w Linuksie
Wyszukiwarka plików Drill uruchomiona z AppImage

Jak na razie jest cały czas rozwijana i ulepszana. W związku z tym nie posiada niestety jeszcze wielu funkcji (nawet takich wydawałoby się podstawowych), które posiadają np. FSearch czy Catfish.

Trochę szkoda, bo bez tych opcji znacznie spada jej praktyczność. Ale warto zwrócić na nią uwagę już teraz oraz mieć Drill na oku, bo tkwi w niej duży potencjał.

Porada: szybko można przetestować wyszukiwarkę Drill uruchamiając ją z pliku AppImage albo instalując z pliku .deb. Link do pobierania tutaj: https://github.com/yatima1460/Drill/releases

Więcej o projekcie (po angielsku) można poczytać tutaj: https://github.com/yatima1460/Drill

Wyszukiwanie plików w Midnight Commander (w terminalu)

Midnight Commander czyli mc to narzędzie niezbędne i bez którego nie można się obejść – jeśli ktoś pozna już wszystkie jego możliwości i przyzwyczai się do jego używania. Działa szybko, niezawodnie i jest po prostu wygodny. Jedną z jego funkcji jest możliwość wyszukiwania plików.

Co ważne, można szukać plików nie tylko na lokalnym dysku i komputerze, ale także np. w trakcie połączenia FTP/SFTP na zdalnym serwerze czy np. na podmontowanym systemie plików przez SSHFS. Więcej o sposobach takich połączeń możesz przeczytać tutaj: Przesyłanie plików z telefonu na komputer.

Midnight Commander z uruchomionym oknem wyszukiwania plików
Menedżer plików Midnight Commander i wyszukiwanie plików

Rozpocząć wyszukiwanie (uruchomić okno Wyszukiwanie pliku) można na dwa sposoby. Pierwszy sposób to skrót klawiszowy M-? (Lewy Alt oraz pytajnik). Drugi sposób to naciśnięcie F9 i wybór z menu Polecenie > Znajdź plik (lub skrótami literowymi F9 > c > z – dla polskiej wersji mc).

W pierwszym pasku Rozpoczęcie w możesz wybrać gdzie (w jakim katalogu) program ma wykonać wyszukiwanie. Domyślnie przeszukiwany będzie aktywny katalog, w którym aktualnie przebywasz (w lewym lub w prawym panelu). Na obrazku powyżej w tym przykładzie będzie to /media.

Dostępna jest opcja Włączenie ignorowania katalogów. Przykładowo, jeśli w katalogu /media znajduje się 10 różnych katalogów (np. podpiętych dysków twardych), ale chcesz przeszukać tylko 5 z nich, możesz wykluczyć wybrane katalogi, oddzielając kolejne nazwy dwukropkiem (sda6:sda7:sda8:sda9:sda10 itp.).

W kolejnych panelach masz do wyboru różne możliwości – cała siła i skuteczność wyszukiwania tkwi w odpowiednich kombinacjach tych opcji.

Różne opcje dostępne w Midnight Commander dla szukania plików i katalogów
Okno wyboru opcji przy wyszukiwaniu pliku w mc

Możesz szukać tylko pliku o danej nazwie, tylko jakiejś frazy wewnątrz dowolnego pliku lub też wybranego słowa/zwrotu wewnątrz pliku o danej nazwie.

W przykładzie powyżej rozpoczynam przeszukiwanie w katalogu /media, wykluczając podkatalogi /media/sda1 i /media/filip (wystarczy zapisać krócej jako sda1:filip). Szukam słowa advertising w każdym pliku, w którego nazwie znajdzie się słowo eugene.

Poszczególne opcje dla wyszukiwania pliku (Nazwa pliku) są następujące.

Znajdź rekurencyjnie – opcja musi być zaznaczona, jeśli wyszukiwanie ma się odbywać także w podkatalogach wybranego katalogu.

Wzorce dopasowania – jeśli opcja nie będzie zaznaczona, wyświetlą się wszystkie pliki, które posiadają w nazwie dany ciąg znaków, czy to na początku, w środku, czy na końcu. Z włączoną opcją można korzystać z metaznaków (patrz: link do tabeli w Poradzie dla Fsearch). Np. eugene* wyświetli wyłącznie te pliki, których nazwa zaczyna się od eugene.

Rozróżnianie wielkości – opcja pozwala na szukanie pliku w zależności od wielkości liter w nazwie czyli z większą dokładnością, np. Eugene lub eugene.

Pomiń ukryte – wyklucza z wyszukiwania pliki i katalogi ukryte.

Poszczególne opcje dla wyszukiwania zawartości (Zawartość) są następujące.

Całe słowa – opcja pozwala na wyszukiwanie dokładnie danej frazy. Na przykład jeśli szukasz słowa wczoraj i nie zaznaczysz tej opcji, w wynikach wyszukiwania pojawią się także przedwczoraj, wczorajszy. Po zaznaczeniu tej opcji wyświetlą się wyłącznie wyniki zawierające wczoraj.

Wyrażenia regularne – po zaznaczeniu tej opcji, można poszerzyć możliwości wyszukiwania korzystając z metaznaków (patrz: link do tabeli w Poradzie dla Fsearch).

Rozróżnianie wielkości – jak wyżej.

Pierwsze trafienie – w danym pliku dana fraza może występować dziesiątki lub setki razy. Aby ograniczyć wielokrotne wyświetlanie się wyników, po zaznaczeniu tej opcji pojawi się tylko jeden wynik (ewentualne kolejne nie wyświetlą się).

Poniżej na obrazku efekt wyszukiwania słowa eugene w plikach, które w swojej nazwie zawierają frazę eugene. Nie została zaznaczona opcja Pierwsze trafienie, liczby na początku każdej linijki to numer wiersza w danym pliku.

Wyświetlanie plików po szukaniu wybranego słowa zawartego w pliku o szukanej nazwie w menedżerze plików mc
Wynik wyszukiwania zawartości w pliku o danej nazwie w Midnight Commander

Przy zwykłym wyszukiwaniu plików (bez przeszukiwania zawartości) efekt będzie wyglądał podobnie jak na obrazku poniżej.

Można przemieszczać się po liście korzystając ze strzałek w górę i w dół.

Rezulataty wyszukiwania plików w menedżerze Midnight Commander
Wyniki szukania pliku w Midnight Commander

Opcje do wyboru są następujące.

Zmień katalog – pozwala na wybór innego katalogu do przeszukiwania (okno zostanie zamknięte).

Ponownie – umożliwia wpisanie nowych parametrów dla kolejnego wyszukiwania.

Uśpij – w trakcie wyszukiwania pozwala na zatrzymanie procesu. Pojawi się zamiast tego Kontynuuj. Po wybraniu Kontynuuj program powróci do szukania.

Zakończ – zamyka okno wyszukiwania.

Filtruj – bardzo przydatna opcja, grupuje wyszukane pliki i katalogi w jednym panelu. Można teraz wykonywać na nich różne operacje dostępne z poziomu Midnight Commandera (przeglądanie, edycja, kopiowanie itp.)

Podgląd – F3 – przeglądanie zawartości plików. Bardzo wygodna funkcja, warto przetestować. Działa nie tylko na plikach tekstowych, ale także na innych (np. wyświetla treść plików PDF lub podstawowe informacje o pliku graficznym .jpg itd.).

Edycja – F4 – umożliwia edycję pliku w edytorze tekstowym Midnight Commandera.

Podsumowanie

To długi artykuł, mam nadzieję, że znaleźliście w nim to, czego szukaliście. A może odkryliście w nim rzeczy, o których do tej pory jeszcze nie wiedzieliście. Ja nauczyłem się dużo przy jego opracowywaniu.

O wyszukiwaniu plików w Linuksie można by jeszcze pisać. Nie opisuję tu poleceń i programów używanych w terminalu czyli find i locate. Dla zainteresowanych wspomnę też o programie w terminalu o nazwie fzf (command-line fuzzy finder). Możecie go przetestować jeśli chcecie (dostępny w MX Instalator pakietów, karta Debian Backports). Można go porównać w działaniu do FSearch i ma duży potencjał.

Szukajcie i znajdujcie, szybko i skutecznie, czego życzę wszystkim i sobie zresztą też 😉

Fibogacci

Ostatnia aktualizacja tego artykułu: